ÂSSOS TEKNE TURU

Liela Yatçılık

Âssos Turu (1gece 2gün)


Teknemiz,kararlaştırılan saatte Ayvalık limanından hareketle kara ada akvaryum koyunun kristal sularında ilk denize girme ve öğle yemeği molası verir uygun rüzgarında varlığıyla Behram kale koyuna doğru yelken açılır.

Akşamüstü koyda demirlendikten sonra Assos harabeleri ziyaret edilebilir, geceleme koyda istenirse olta balıkçılığıyla şanslar denenebilir, ertesi sabah kahvaltı sonrası serbest. öğle dönüş. Ayvalık yellice adanın berrak sularında yüzme molası spor aktiviteleri, akşamı limana varış. son talep doğrultusunda değişiklik olabilir.

Assos Adası
Antik Çağda Troas diye adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli adasının karşısında kurulmuştur. Tarih boyunca Lidya, Pers, Pergamon¸ Roma egemenliği altına giren bölge Orta Çağ'da terk edilmiş; 1880-1883 yıllarında Amerikan Arkeoloji Enstitüsü'nün yaptığı kazılar sırasında Amerikalı genç mimar Francis H. Bacon tarafından bulunmuştur.
Aktif olduğu zamanlarda Assos, bulunduğu bölgedeki tek büyük limana sahip olduğu için geçen gemiler sayesinde zengin olmuştu. Assos'taki andezit taşından imal edilen lahitler, içine konan cesetlerin çabuk çürütmesi ile dünyaca ün yapmış; antik dönemde Lübnan, Suriye, Yunanistan ve Roma'ya ihraç edilmiştir.
Antik Çağ'ın büyük düşünürlerinden Aristo'nun bu kentte üç yıl yaşamış ve felsefe okulu kurmuş olması nedeniyle felsefe tarihi açısınan önem taşır. Assos, Pavlus tarafından da ziyaret edilmiştir ve kent bu nedenle Hıristiyanlarca kutsal olarak kabul edilir.
MÖ 900’lerde kurulan bu kentin en gözalıcı yeri en tepesine yapılmış olan, Dorik yapılı Athena Tapınağı'dır. Kentin ayrıca büyük bir amfitiyatrosu da vardır.
Günümüzde, şehrin olduğu dağın eteklerinde ve yamaçlarındaki Behramkale kenti halen aktiftir.